Ana Sayfa

Biyografi        


Lise öğreniminden sonra Ankara Devlet Konservatuarı şan bölümüne girdi. 1981 yılında - sınıf atlayarak -Cemil Sökmen'in sınıfından pekiyi dereceyle mezun oldu ve İstanbul Devlet Opera ve Balesi'nde solist sanatçı olarak göreve başladı. Şan çalışmalarını Dan Iordacescu, Daniel Ferro, Leyla Gencer ve Licinio Montefusco ile sürdürdü. Yurtiçi ve yurtdışında birçok konser ve opera temsilleri gerçekleştiren sanatçının 17. yy.dan günümüze uzanan zengin bir repertuarı vardır.

1983 yılında: İstanbul Devlet Konservatuarı' nın düzenlediği Ulusal Şan Yarışması'nda ikincilik ödülü, en başarılı bas sesine verilen Mustafa İktu Özel Ödülü, Türk eserlerini yorumlamadaki başarısından dolayı Sevda-Cenap And Müzik Vakfı Özel Ödülü,

1984 yılında: İtalya'nın Treviso kentinde yapılan La Boheme Yarışması'nda Rovigo Tiyatrosu Özel Ödülü,

1985 yılında: İtalya'nın Cagliari kentinde Uluslararası Şan Yarışması'nda baslar arasında üçüncülük ödülü,

1987 yılında: İtalya'nın Treviso kentinde yapılan Rigoletto Yarışması'nda birincilik ödülü kazanarak çeşitli kentlerde temsiller ve konserler vermiştir.

1992 yılında: Güney Afrika Cumhuriyetinden aldığı davetle Cape Town Nico Malan Tiyatrosu'nda Don Giovanni operasındaki Leporello rolünü birçok kez büyük bir başarıyla yorumlamıştır.

1993 yılında: Almış olduğu Bilgi-Görgü bursuyla İtalya, Hollanda ve Almanya'da çeşitli araştırmalar yapmış, konserler vermiştir.

2000 yılında: İtalya'nın Montepulciano kentinde yapılan 25. Uluslararası Opera Festivali'nde İtalya'da bir Türk operasındaki Selim rolünü ve Sihirli Flüt operasındaki Sarastro rolünü birçok kez yorumlamıştır.

2001-2002-2003 yıllarında: İtalya'nın Milano kentindeki AS.LI.CO Uluslararası Şan Yarışması ve Arnavutluk'un Tiran kentindeki Marija Kraja Uluslararası Şan Yarışması'nın jüri üyeliğine seçilmiştir.

Opera sanatı üzerine dergilerde köşe yazarlığı ve çeşitli radyo programları yapan sanatçı, solistlik çalışmalarının yanı sıra 2002-2003 sezonunda Mersin Devlet Opera ve Balesi Müdür ve Sanat Yönetmenliği görevini üstlenmiştir. Arıkan, 2003-2004 ve 2004-2005 sezonlarında İstanbul Devlet Opera ve Balesi Müdür ve Sanat Yönetmenliği görevini yürütmüştür. Sanatçı, 2007-2008 sezonunda da bu görevi sürdürmektedir. Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nda öğretim görevlisi olarak şan dersi veren sanatçı, ayrıca; opera sanatına verdiği katkılar nedeniyle, İtalya Cumhurbaşkanı Ciampi tarafından Şövalyelik Nişanı'yla ödüllendirilmiştir.

Sanatçının repertuarından, ilk akla gelen eserler;
Sevil Berberi, II.Mehmet, İtalya'da Bir Türk, La Sonnambula, Attila, Macbeth, Otello, Il Trovatore, Don Carlos, Aida, Nabucco, Rigoletto, Messa da Requiem,Turandot, Tosca, La Boheme, Salome, Beethoven 9.Senfoni, Figaro'nun Düğünü, Don Giovanni, Mozart ve Salieri, Sihirli Flüt, Hoffmann'ın Masalları, Carmen, IV.Murat, Evita, Kiss me Kate sayılabilir...

Sanatçı, opera sanatı dışında resim ve fotoğraf çalışmaları da yapmakta ve sergiler açmaktadır.

 


Hakkında Diğer Yazılar

Kendi kimliğini rolünün arkasında tutabilen sanatçı!


Yıllar içinde yazdığım opera eleştirilerinde Suat Arıkan için seçtiğim sözcüklerin bir ortak paydası olmuş. Bu ortak payda; Suat’ın hep bestenin özelliğini koruduğu ve yapıtın özüne bağlı kaldığı yönünde. Her fırsatta güzel italyancasına değinmişim. Abartıya kaçmadan, kendi kimliğini rolünün arkasında tutabilmesini, müzikalitesiyle oyunculuğunu birleştirmesini övmüşüm.
Salome’deki rolu için.’’Zindanın karanlığını aydınlatan pırıl pırıl sesi operayı yüceltti’’, demişim. Don Giovanni için yazdığım satırlar, onun pek çok , özelliğini özetlemiş:’’Mozart operası söylemenin inceliklerini kavramış, recitetiflerde bile kıvraklık, akıcılık yaratabiliyor, güzel İtalyancası ve sahne deneyimiyle kendini seçkinleştiriyor…’’

 

Genç kuşak operacıların, Suat Arıkan’dan öğrenecek çok şeyleri var.

 

-------------------------------

L’artista che riesce a mantenere la propria personalitá dietro al suo ruolo!


Mi rendo conto di arer utilizzato nelle mie critiche relative all’Opera, riguardanti Suat Arıkan, sempre le stesse espressioni: Suat Arıkan è riuscito ogni volta a rimanere fedele e conservare le caratteristiche dell’opera e die personaggi interpretati. In ogni occasione ho fatto riferimento al suo bell’italiano. Ho sempre elogiato, senza mai esagerare, la sua capacità di mantenere la sua personalità dietro al ruolo e quella di fondere la musicalità con l’interpretazione. Riguardo alla sua interpretazione in Salomè ho scritto: ‘’La sua brillante voce ha esaltato l’opera e illuminato il buio della prigione’’. Mentre quello che ho scritto di Don Gioranni riassume molte dele sue caratteristiche: ‘’Ha ormai captato le finezze dell’opera mozartiana, perfino nei recital riesce a emergere con il suo bell’italiano e con la sua esperienza’’.

 

I cantanti lirici della nuora generazione hanno tante cose da imparare da Suat Arıkan.

Evin İlyasoğlu
Müzik Eleştirmeni. Yazar
Critico musicale, Scrittrice

 
ENGLISH VERSION İletişim:
Telefon: +90 212 251 42 61
Fax: +90 212 292 30 95
E-Posta: sarikan57@gmail.com
www.suatarikan.com